V letošním roce jsme se s několika studenty opět zúčastnili projektu Kulturou proti antisemitismu.
Letošní 20. ročník byl zaměřen na umění o holocaustu. Do tématu nás uvedl webinář s paní Miriam Mouryc z památníku Yad-Vashem v Jeruzalémě: ukázala nám dochované obrazy a skici z tohoto období a vysvětlila jejich symboliku i vysokou dokumentační hodnotu. Úkolem studentů bylo pokusit se vytvořit nějaké umělecké dílko s touto tématikou. U nás nakonec vznikla dvě: obraz na plátně, kreslený úhlem, který zachycoval příběh Evy Clarke, a film s příběhem skrývaného Žida, který zahráli, nafilmovali a sestříhali studenti prvního a druhého ročníku.
Vrcholem projektu bylo mezinárodní studentské setkání v Praze, kam přijelo celkem asi 180 studentů ze středních škol z ČR, Slovenska a Německa, každá škola se svým projektem. Žasla jsem nad tím, jak nesmírně kreativní studenti jsou a jak rozmanitá díla dokázali vytvořit; některá z nich na opravdu mimořádné úrovni.
Druhý den jsme se zúčastnili pochodu dobré vůle na podporu Izraele a vyjádřili tak myšlenku, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří. Letos nás provázela oblíbená izraelská píseň Chai – Život, kterou na prostranství před Rudolfinem zpívalo několik set lidí.
Ani ad chai! Ani ad chai!
Jsem stále živ, jsem stále živ!
Zpíval to můj táta, jemu jeho táta,
Dnes to zpívám já.
Jsem stále živ.
Izrael je živ…
V podání jejích pravnoučat zde zazněla hymna terezínských dětí.
Pondělí jsme strávili v Terezíně, němečtí studenti navštívili Malou pevnost, čeští a slovenští prošli ghetto. V Magdeburských kasárnách jsme měli možnost uvidět další dochované obrázky z Terezína, protože zde za války pobývalo několik českých malířů. Naše vzpomínání bylo zakončeno pietním aktem a společnou fotografií na zdejším hřbitově ghetta.
V úterý dopoledne jsme se naposledy sešli v hotelovém sále k závěrečné reflexi. Přesně na tento den připadnul izraelský svátek Yom Ha Shoah, den památky obětí holocaustu, kdy se za zvuků sirén na dvě minuty doslova zastaví život v celém Izraeli. Přidali jsme se.
Opět patří velký dík ICEJ, která celou akci neuvěřitelně dobře zorganizovala, umožnila studentům dozvědět se mnoho nového a zažít toto nádherné setkání. Chceme poděkovat i Městu Hořice, které náš pobyt v Praze finančně podpořilo.
Ellen Kloučková
Hořické gymnázium